Autor Wiadomość
Beata
PostWysłany: Nie 9:46, 31 Maj 2009    Temat postu:

Konferencja na temat zrównoważonego rozwoju w Katowicach i Siewierzu

Pogłębienie rozumienia pojęcia zrównoważonego rozwoju w różnych aspektach oraz ukazanie jego związku z jakością życia umożliwiła trwająca w dniach 21 - 23 maja IV Międzynarodowa Konferencja Naukowa HOMO NATURALIS - przyrodnicze, społeczne i ekonomiczne aspekty rozwoju zrównoważonego. Jej organizatorami były koła naukowe działające w Uniwersytecie Śląskim, wspierane przez swoich opiekunów naukowych. Partnerami konferencji było Miasto i Gmina Siewierz, firma Vattenfall Poland oraz Zajazd Leśny w Siewierzu. Całe wydarzenie trwało trzy dni, z czego ostatni zarezerwowano na warsztaty w terenie prowadzone przez dr hab. Adama Rostańskiego.
Pierwszego dnia konferencji w rektoracie Uniwersytetu Śląskiego można było wysłuchać wystąpień naukowców. Wskazywano na związki między rozwojem zrównoważonym a rozwojem lokalnym, pojawiły się tematy biologiczne, ale także urbanistyczne – przedstawiony został projekt architektoniczny eko-miasteczka Siewierz, realizowany przez TUP Property S.A. Znaczenie zaangażowania mieszkańców w społeczność lokalną podkreślił dr Marek Wosinski z Arizona State University. - Takie konferencje jak „Homo naturalis” stanowią wyśmienitą okazję dyskutowania o trudnych sprawach dotyczących przyszłości ludzkości. Jest to istotne, tym bardziej, że świadomość społeczna dotycząca uzależnienia ludzi od przyrody, funkcji spełnianych przez przyrodę wciąż pozostaje niewystarczająca – zwraca uwagę dr hab. Piotr Skubała, Przewodniczący Komitetu Naukowego konferencji, na co dzień wykładowca w Katedrze Ekologii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Popularyzacji wiedzy o zrównoważonym rozwoju oraz ekologii służył konkurs dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych województwa śląskiego. Organizatorzy konferencji uznali, że warto zainteresować młodzież szkolną tematem zrównoważonego rozwoju oraz włączyć ją dzięki temu do organizowanego przedsięwzięcia. Zaproponowano dwie kategorie konkursowe: projekt praktyczny, którego istotą było dostrzeżenie problemu w swoim otoczeniu i próba znalezienia dla niego rozwiązań oraz esej pozwalający na zaprezentowanie konkretnego tematu oraz własnego stanowiska. Zwycięzcy zostali zaproszeni wraz z nauczycielami na uroczyste wręczenie nagród, które miało miejsce w pierwszym dniu konferencji.
Jeszcze tego samego dnia wieczorem, naukowcy i studenci z ośrodków akademickich z całej Polski – z Katowic, Krakowa, Opola, Poznania, Rzeszowa, Warszawy i Wrocławia oraz goście z Lwowskiego Narodowego Uniwersytetu im. Iwana Franki udali się do Zajazdu Leśnego w Siewierzu. Drugiego dnia konferencji, 22 maja 2009 gości zgromadzonych w sali konferencyjnej tego ośrodka, powitał burmistrz Miasta i Gminy Siewierz, Pan Zdzisław Banaś. Przybliżył on działania proekologiczne prowadzone na terenie Siewierza oraz odpowiadał na pytania związane z tym zagadnieniem. Tego dnia do wieczora trwały prezentacje i dyskusje studentów prowadzących badania w kołach naukowych. - Warto podkreślić, że często w trakcie wystąpień, czy dyskusji, przemykała myśl, że najważniejszym w próbie wprowadzenia koncepcji w życie jest zmiana postaw i świadomości wszystkich ludzi – mówi Piotr Skubała. Wystąpienie Dawida Piegzy, Michała Słoty i Krzysztofa Sokoła, reprezentujących Koło „Planeta” z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego, pt. „Rola multimedialnych form przekazu w edukacji ekologicznej”, wygrało zdecydowanie w rywalizacji na najlepsze wystąpienie. - Prelegenci stosują w pracy z dziećmi formy praktyczne, w tym laboratoryjne, uzupełnione wykorzystaniem najnowocześniejszych zdobyczy techniki informatycznej – dodaje Skubała. Książkami nagrodzono także dwa inne wystąpienia. - Zapał z jakim młodzi ludzie podejmowali dyskusje na, w zasadzie mało atrakcyjne dla współczesnych młodych tematy, jest niezwykle budujący – cieszy się Agnieszka Skorupa, główna organizatorka wydarzenia, które było okazją do spotkania przedstawicieli różnych dyscyplin naukowych. – Okazuje się, że psychologia czy filozofia też mogą coś wnieść do tematu zrównoważonego rozwoju – zauważył Jan Smutek z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a wtórowały mu w tym studentki z Wrocławia. Yarosław Ilczyszyn z Lwowskiego Narodowego Uniwersytetu im. Iwana Franki również docenił współpracę dyscyplin na rzecz wspólnego obszaru zainteresowań. – Przyroda jest jedną całością i tak powinna być rozpatrywana. – powiedział za zakończenie.

Michał Brol, Uniwersytet Śląski w Katowicach
Beata
PostWysłany: Nie 9:38, 31 Maj 2009    Temat postu: wspomnienia z konferencji

Zapraszam do galerii zdjęć z konferencji HOMONATURALIS, na której reprezentowały koło Miłka, Karolina i ja, www.homonaturalis.us.edu.pl.Informacje o konferencji ukazały się również na stronie Uniwersytetu Śląskiego:
http://us.edu.pl/ fotoreportaze oraz stronie Miasta i Gminy Siewierz:
http://www.siewierz.pl/informacje/393/

Powered by phpBB © 2001,2002 phpBB Group